Yazarlarımız


Op.Dr. Aslı Başver CAN


Uzm.  Psk. Sibel Opak ÖZKILIÇ


Ayçin DURUCU AIKA Bahçeşehir


Hacer UZ AIKA Alkent 2000


Uzm. Dr. Ömer SALTAN


Dr. Dt. Dilek Argun DURAK


Dt. Recep YEŞİLYURTHAMİLELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI


      HAMİLELİKTE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

     Ağız ve diş sağlığının devamlılığını sağlamak için yaşam boyu etkili ve yeterli bakım gereklidir. Ancak kadınlarda ağız diş bakımı, yaşamlarının belirli bölümünü alan puberte, bebek emzirme, hamilelik, mensturasyon ve menapoz, dönemlerinde ayrıcalık göstermektedir. 

  Hamilelik Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

     Hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı ve her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği yanlış bir inanıştır. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığında bazı değişikliklerin olacağı da bir gerçektir. En önemli değişiklik östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artış olup, bu durum da dişler üzerindeki plak birikiminin artması ile bağlantılıdır.

     Eğer plak uzaklaştırılmazsa dişeti iltihabına (gingivitis) neden olur. Bu durum "hamilelik gingivitisi" adını alır. Dişeti kırmızı, hacim olarak artmış, hassas ve kanamalıdır. Bu tablo daha çok 2. üç aylık dönemde hamile kadınların çoğunluğunu farklı şiddette etkiler. Eğer gingivitis zaten mevcutsa hamilelik sırasında şiddeti artabilir ve tedavi edilmezse periodontitise ilerleyebilir.

  Hamilelik Sırasında Diş Tedavisi Yapılabilir mi?

  Hamilelik üç dönemde incelenebilir;

   Hamilelik Sırasında Ekstra Bir Ağız-Diş Bakımı Gerekli midir? 

     Hamileler Diş Hekimine Ne Zaman Gitmelidir?

     Hamilelik planlanıyorsa veya hamile olunduğundan şüpheleniliyorsa diş hekimi ziyaret edilmelidir. İlk 3 aylık dönemde diş taşı temizliği yapılması uygundur. Diş hekimi hamileliğin kalan dönemi için bir tedavi takvimi hazırlayacaktır. İkinci 3 ayda da ağız dokularında meydana gelen değişikliklerin ve ağız bakımının etkinliğinin değerlendirilmesi ile birlikte tekrar diş taşı temizliği önerilebilir. Duruma göre üçüncü 3 aylık dönemde de tekrar randevu verilebilir fakat tüm bu seanslar mümkün olduğunca kısa süreli olmalıdır.

    Genellikle acil olmayan işlemler de hamilelik sürecinde yapılabilir. Ancak herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman 4. ve 6. aylar arasıdır. Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulmalıdır. Ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır.

 aika anaokulu bahçeşehir infinity ağız ve diş sağlığı dilek durak recep yeşilyurt ayçin durucu hamilelik ağız diş sağlığı

 


Dr. Dt. Dilek Argun DURAK

Dr. Dt. Dilek Argun Durak

1995 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni bitirdikten sonra aynı yıl Periodontoloji anabilim dalında doktora çalışmasına başlamıştır. Dişeti hastalıklarının tedavisi olarak bilinen periodontoloji, dişi tutan tüm destek dokuların (dişeti, çene kemiği, dişi kemiğe bağlayan dokular ve komşu diş yüzeyi) hastalıklarının tedavisinin yapıldığı bilim dalıdır. Yurtiçi ve uluslararası bir çok dergilerde yayınları bulunmaktadır. 2014 yılının ikinci yarısından itibaren kurucusu olduğu İnfinity Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde dişeti hastalıkları ve cerrahisi ile ilgili tedavilerle birlikte  özellikle estetik ve implant diş hekimliğine yönelik tüm dişeti operasyonlarını interdisipliner bir şekilde diğer dişhekimleri ile birlikte yürütmektedir. Diş Hekimi Dilek (Argun) Durak ileri seviyede İngilizce bilmektedir.


Diğer Yazılar

AIKA © 2015. Tasarım O.A.