Yazarlarımız


Op.Dr. Aslı Başver CAN


Uzm.  Psk. Sibel Opak ÖZKILIÇ


Ayçin DURUCU AIKA Bahçeşehir


Hacer UZ AIKA Alkent 2000


Uzm. Dr. Ömer SALTAN


Dr. Dt. Dilek Argun DURAK


Dt. Recep YEŞİLYURTÇOCUĞUNUZUN DİŞ HEKİMİYLE İLK RANDEVUSU


ÇOCUĞUNUZUN DİŞ HEKİMİYLE İLK RANDEVUSU

Çocukların diş hekimiyle ilk randevusu, ömür boyu diş hekimi korkusu yaşamamak ve ağız sağlığına özen gösteren nesiller yetiştirmek adına büyük
önem taşımaktadır. Bu ilk randevunun kâbusa dönmemesi için ailelere ve diş hekimlerine çok iş düşmektedir.

Çocuk hastada ilk muayene, hem çocuk hem de çocuğun anne ve babası ile iletişim kurmakla başlar. Tanışmadan sonra hastanın medikal ve dental hikâyesi alınır. Daha sonra klinik ve radyografik muayeneye geçilir. Bu aşamalardan sonra teşhis ve tedavi planlaması hakkında hastaya anne ve babasına bilgi verilir. Pedodontik uygulamaların başarısında birçok faktör rol oynar, ancak başarının temelini hasta-ebeveyn-hekim ilişkisi oluşturmaktadır. Bu üçlü arasında kurulan iletişim sayesinde çocuğun korku ve endişesi azaltılabilir, kendini güvende hissetmesi, uyumlu olması ve Dt. Recep Yeşilyurt Aika Anaokulu 360 ebeveynlik 360 parenting aika bahçeşehir infinity ağız ve diş sağlığırahatlaması sağlanır.

     Ebeveynlerin çocuğu ilk randevuya getirmeden önce dikkat etmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

Dt. Recep Yeşilyurt ınfinity ağız ve diş sağlığı aika anaokulu ayçin durucu 360 parenting ebeveynlik

İlk kez diş hekimine gelen çocuklarda daha çok çürük ve diş eti hastalıkları gözlemlenmektedir. Parmak emme, uzun dönem emzik ve biberonun bırakılmaması, diş dizisi ve damak yapısında önemli bozukluklar oluşturmaktadır. Bu alışkanlıkların en geç 3,5-4 yaşına kadar bıraktırılması gerekmektedir. Ayrıca gece verilen sütlerin içerisine konulan bal ve şeker dişlerin çürümesine neden olan en önemli faktörlerdendir. Bu nedenle süt balsız ve şekersiz haliyle, uyku esnasında değil çocuk uykuya dalmadan önce verilmelidir. Arkasından su içirilmeli ve diş temizliği yapılmalıdır. Diş muayenesinde gözlemlenen bir diğer durum ise, diş yüzeyinde tetrasiklin grubu antibiyotiklerin ve demir takviyesi sağlayan ilaçların neden olduğu renklenmelerdir. Söz konusu renklenme sarı, kahverengi ya da mavi-gri göze hoş görünmeyen, lekelenmeler şeklindedir. Diş yüzeyinde bu renklenmenin oluşumunu önlemek amacıyla özellikle diş gelişimini tamamlamamış sekiz yaş altı çocuklarda kullanılan şurubun pipet ile içirilmesi tavsiye edilir. Çocuklarımızın ileriki yaşlarda daha ciddi sorunlar yaşamamaları, sağlıklı dişlere sahip olmaları adına ailenin erken müdahalesi büyük önem taşımaktadır.

                                                                             

Dt. Recep Yeşilyurt Infinity Ağız ve Diş Sağlığı Diş Hekimi Çocuğunuzun İlk Diş Hekimi Randevusu Aika Anaokulu Bahçeşehir aika anaokulu bahçeşehir infinity ağız ve diş sağlığı dilek durak recep yeşilyurt ayçin durucu ağız

 


Dt. Recep YEŞİLYURT

Diş Hekimi

1986 yılında Aksaray’da doğdu. İlk ve Ortaöğretimini İstanbul’da tamamladı. Liseyi Vatan Anadolu Lisesi’nde okudu. 2006-2011 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Askerlik görevini 2014 yılında Tekirdağ’ da yaptı. 4 yıl özel sektörde aktif çalıştıktan sonra 2014 yılı itibariyle İnfinity Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde görevine devam etmektedir.


Diğer Yazılar

AIKA © 2015. Tasarım O.A.