Yazarlarımız


Op.Dr. Aslı Başver CAN


Uzm.  Psk. Sibel Opak ÖZKILIÇ


Ayçin DURUCU AIKA Bahçeşehir


Hacer UZ AIKA Alkent 2000


Uzm. Dr. Ömer SALTAN


Dr. Dt. Dilek Argun DURAK


Dt. Recep YEŞİLYURTÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE VERİMLİ KİTAP OKUMANIN YOLLARI


 

ÇOCUĞUNUZLA BİRLİKTE VERİMLİ KİTAP OKUMANIN YOLLARI

  1. Okurken çocuğunuzu gözlemleyin. Kitabın neresinde hangi tepkileri veriyor? Hangi sözcüklerde ya da hangi resimlerde gülüyor, kaşları çatılıyor vb.? Ona yabancı geldiğini sandığınız sözcükleri ona sorun? “Buradaki sence ne demek? Ne anlama geliyor olabilir? Burada ne denilmek isteniyor?
  2. Resimli bir kitap okuyorsanız, metni okuyup sonra resimleri tek tek inceleyin. Farklı ayrıntılar yakalamaya çalışın. Belli unsurları tekrarlayan bir çizerse, çocuğunuza nelerin tekrarlandığını sorabilirsiniz. Tekrarlanan nesneleri kitap boyunca arayıp bulup, sayıp eğlenin.
  3. Resimlerle metin paralel mi gidiyor? Öyküde anlatılanlar resimlerle de destekleniyor mu? Yoksa resimler farklı hikâyeler de mi barındırıyor? Metinde söz edilmeyen ama resimlerde bulunan öyküler hakkında sorular sorarak çocuğunuzu bunları keşfetmeye yönlendirin. Kendi hikayelerinizi uydurun.
  4. Her sayfanın / bölümün sonunda, sonraki sayfaya geçmeden önce “Acaba bundan sonra ne olacak?” diye sorun. Alternatif hikayeler, değişik sonlar uydurarak birbirinize anlatın. Tahminlerde bulunmak eğlencelidir. İstediğiniz kadar uçabilirsiniz. Sonra okumaya devam edin ve kendi öykünüzle kitabınkini karşılaştırın.
  5. Kitabın sonunda ya da her bölümde “Sen olsaydın ne yapardın?” sorusunu birbirinize sorun. Ortaya çok eğlenceli fikirler çıkabilir. Hem bu şekilde kendi çocuğunuzu keşfetme şansı da bulursunuz.
  6. Okuduklarınızı yorumlayın. Kahramanın olumlu/olumsuz davranış biçimini sorgulayın. “Bence burada çok kaba davrandı. Sence?”vb. gibi…
  7. Kitap sona erdiğinde çocuğunuza en sevdiği bölümü sorun ve bunun nedenlerini dinleyin.
  8. Eğer çok sayıda karakterin yer aldığı bir kitapsa, en sevdiği ve sevmediği karakterlerin kimler olduğunu sorun. Onları neden seçtiğini öğrenin. Aynı şekilde siz de kendi karakterlerinizi seçin.
  9. Kitapta yaşanan olaylarla kendi yaşamınız arasında benzerlikler var mı? Örneğin masaldaki ayıcık hep aynı fincandan süt içmek istiyor olabilir; tıpkı sizin ufaklığın aynı biberonu sevmesi, sizin hep aynı fincanda çay içmeniz gibi… Kitaptaki yaşamlarla sizinki arasındaki benzerlikleri, farkları konuşun.
  10. Çocuğunuz size yanıtlayamayacağınız bir soru sorduğunda uydurmayın. Bilmediğinizi söyleyin ve yanıtını öğrendiğiniz zaman onunla paylaşın.

American International Kids Academy


Hacer UZ AIKA Alkent 2000

hacer uz aika american international kids academy        aika alkent 2000


Diğer Yazılar

AIKA © 2015. Tasarım O.A.