ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN VİRAL GASTROENTERİT


Çocuklarda görülen “viral gastroenteritler”, mide ve bağırsaklarda çeşitli virüslerin sebep olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. (Halk arasında mide üşütmesi/mide gribi olarak da bilinir.)  Bulaşıcı bir hastalıktır. Enfekte kişilerlerden, kontamine içecek ve yiyeceklerden ve grup halindeki kişiler arasında hava yoluyla bulaşması kolaydır. Bu gruba bağlı olan pek çok farklı virüsler kişinin hastalanmasına sebep olabilir. 

Mide Gribi Çocuklarda Görülen Viral Gastroenterit Uzm. Dr. Ömer Saltan Çocuk Hastalıkları Uzmanı AİKA Anaokulu 360 Ebeveynlik Ayçin Durucu

 

 

Söz konusu gruba bağlı olan virüslerden başlıcaları; Rotavirüs, Norwalkvirüs, Adenovirüs Astrovirüs, Torovirüsleridir.

Yüksek oranda riskli kişiler; özellikle 5 yaş altı çocuklar, yaşlılar zayıflamış bağışıklık sistemi olan çocuklar ve yetişkinlerdir.

Belirtiler genellikle enfeksiyondan sonra bir ile iki gün içinde başlar ve şunları içerir: ishal, bulantı, kusma, yüksek ateş, ateşle birlikte titreme ve soğuk terleme, karın ağrısı, kilo kaybı, baş ve kas  ve eklem ağrıları olabilir.

Çocuklarda en önemli ve sık görülen komplikasyon ise (dehidratasyon)  sıvı kaybıdır. Bu durum hasta için hayati risk taşır.

Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerin bir ve ya bir kaçı var ise; muhakkak doktorunuza görününüz. 

-Yoğun ve uzayan sulu ishal ve kusma 

-Dışkıda kanama 

-Baş dönmesi bilinç kaybı

-Derinin hamur kıvamında olması

-Ağız kuruluğu

-Sekiz saatten uzun süre idrar çıkaramama veya koyu sarı ya da kahverengi idrar

-Gözlerin çökmesi, bıngıldağın çökmesi

Çoğu zaman tanı koymanın temeli özellikle virüs toplumda yaygınsa fizik muayenedir. Doktorunuz ayrıca virüs tipini test etmek veya hastalığınızın bir parazitik veya bakteriyel enfeksiyona mı bağlı olduğu bulmak için bir dışkı örneği isteyebilir.Mide Gribi Çocuklarda Görülen Viral Gastroenterit Uzm. Dr. Ömer Saltan Çocuk Hastalıkları Uzmanı AİKA Anaokulu 360 Ebeveynlik Ayçin Durucu

Tedavi süresince sağlanması gereken en öncelikli durum sıvı kaybının önlenmesidir. Eğer ağız yoluyla bu kayıp karşılanamayacak durumdaysa

hastaneye yatış sağlanarak, damardan sıvı ve gıda takviyesi alınması açısından serum gerekebilir. Eğer hasta ağız yoluyla beslenebiliyorsa tedavi süresince ve sonrasında yoğurt, ayran ve diğer sıvı gıdalar bol bol tüketilmelidir. Meyve sularından kaçının çünkü bunlar mineralleri yerine koymaz ve ishali arttırabilir. Bol sıvı tüketiminin yanı sıra probiyotik ve çinko gibi preparatlardan da yardım alınabilinir.

Küçük miktarlarda yemek yiyerek midenin iyileşmesi beklenmelidir. Hastalık süresince çocuğunuz kendisini yorgun ve halsiz hissedeceği için bol miktarda dinlenmelidir.

Viral gastroenteritlerde, antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi yoktur. Rotavirüsün iki aşısı vardır: Bunlara genellikle bir bebek iki aylıkken başlanır. Doktorunuza bebeğinizi aşılatmak gerekip gerekmediğini sorun.

Viral gastroenteritlerden korunmak için el temizliğine çok dikkat etmek gerekmektedir. Meyve ve sebzelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat etmek gerekir, çiğ veya tam pişmemiş, kabuklu deniz hayvanı gibi gıdaların tüketilmesinde çok dikkatli olunmalıdır. Mümkün olduğunca dışarıdan yiyecek içecek tüketilmemesi gerekmektedir.

Mide Gribi Çocuklarda Görülen Viral Gastroenterit Uzm. Dr. Ömer Saltan Çocuk Hastalıkları Uzmanı AİKA Anaokulu 360 Ebeveynlik Ayçin Durucu


Uzm. Dr. Ömer SALTAN

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamlayarak 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitimine başladı. 1996 yılında mezun olduktan sonra Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları kliniğinde çalışmaya başladı. 2002 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak buradan ayrıldı ve İstanbul’da çeşitli özel hastanelerde çalıştı. 2014 yılından itibaren  kendi muayenehanesinde hizmet vermeye devam etmektedir. Aynı zaman da fitoterapist (bitkilerle tedavi uzmanı) olup homeopatiyle de ilgilenmektedir.

 


Diğer Yazılar

AIKA © 2015. Tasarım O.A.